hesaplama felsefesi açısından yapay zeka

“İnsan felsefe yaparken kaosun içine inmek ve orada kendini iyi hissetmek zorundadır” der Wittgenstein.
şimdi öyle bir şey yapacağız.

ortaya şöyle bir kaç soru atacağım: “bilgisayar kendi içinde neyi örebilir?”, “dünyanın/ ya da dünyadaki şeylerin örgüsü nedir?” ve “bilgisayarın örgüsü, dünyanın örgüsünden bağımsız mıdır?” diyelim ki “bilgisayar”daki örülebilen her şeyin kümesi B, dünyada örülü her şeyin kümesi ise D olsun. bu durumda B ile D arasında nasıl bir ilişki vardır? “bilgisayar”, “dünyevi bir mevzu mudur?” (olay biraz matematik felsefesine kayar gibi oldu…)

ontolojik, epistemolojik sorular bunlar.

mesela “zaman” kavramının, “dünya” içindeki tanımı, yeri nedir? bu çerçevede “bilgisayar”daki yeri, tanımı ne olacaktır/ ya da olabilecek midir?  aynı şekilde “zekanın”, “dünya”daki tanımı ve “bilgisayar”daki tanımı ne olacaktır?

düşünecek olursak bizim “X”e vereceğimiz her “dünyevi” tanım içindeki diğer kavramlar da- eğer “X” mevzusunu “bilgisayar”da “X”in “dünyevi” tanımıyla aynı biçimde tanımlıyorsak- “bilgisayarda” var olmak zorundadır.  bu ne demek?

mesela “zeka”yı Turing’in tanımladığı gibi insanlarla iletişime geçip (yazılı olarak), bir şekilde onlara insan olduğunu inandırmak olarak düşünürsek ki- kısaca dil işleme olayı olarak bakalım buna- o halde bu olaya ilişkin her şey- sağduyudan  bilgi temsiline, dil bilmeden kelime kavramaya kadarki tüm bilişsel süreçler de bilgisayarda var olmak zorundadır.
ama yok benim için “zeka”, bir amaç fonksiyonunu minimize/ maksimize etmektir derseniz bu durumda ihtiyaç duyacağınız tek şey o fonksiyon ve o fonksiyona ait “dünyevi” ya da “idea alemindeki ” parametrelerinin temsilidir.

aslında bu şekilde de neden bir “zeka” tanımının “yapay zeka” tanımını etkilediğini anlamış olduk.
yani “yapay zeka” nın tanımı, “zeka” yı nasıl tanımladığımıza bağlıdır.

Advertisements

Tags: , , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: