rodrigo

Müzik eserleri şiir, hikaye ya da roman gibi parçalara ayrılıp incelenemez. Çünkü onların ne “kelime”ler gibi ne de “cümle”ler gibi anlam yüklü birimleri vardır. Eserin kendisi anlamı bir bütün olarak yansıtır. Durum böyle olunca parçalara ayrılıp incelenmesi gereken şey müziğin karşısında olan insandır, insanın bilincidir.

Rodrigo insan bedeninin zamansal parçalara ayrılmasını anlatır. Bu parçalanışta zamanın ölçü birimi ne saattir, ne dakikadır, ne de yıllardır. Sadece ve sadece gitar tellerindeki seslerin bedene ne derece çarptığıdır. Her çarpışın şiddetiyle zamanı ancak ölçebiliyoruz.

I ) Doğum ve Çocukluk (00:00 – 03:00 dakika)
Parçalanmak için varolmak gerekir. Doğum insanın parçalanmaya merhabasıdır. Flüt insanın doğumunu, gitarın sıradan tekrarını örtbas etmek için, gitarın bir kaç tel vuruşu süresince haber verir. Vakti gelip çekildiğinde flüt, doğan insanın çocuk olduğunu söyler gitar artık.

II ) Ergenlik ve Büyümek (03:00 – 9:59 dakika)
Kendini tekrar eden sert sesiyle dahil olan keman, ergen bedeninin çocukluğa karşı çıkışıdır.Keman, filizlenmek için kendini o ana kadar var eden kabuğunu kıracak tohumdur. Ardı ardına yükselişlerden sonra bir anda biten keman ve flüt birlikteliği, yerini insan bedeninin yol göstericisi, zamanın kendisi olan gitara bırakır. Teller arasında dolaşılarak bu yolun devinimi aranır. Ve… Nihayet bulunmuştır. Tüm arayışların, kaybedişlerin ve savaşların burukluğu bir ses olarak yansır bilince: Ağlayan keman ve flüt. Gitar aradan çekilmiştir.

III ) Olgunluk (10 – 10:29 dakika)
Aradan çekilen gitar, yeni bir biçim önerisiyle dönmüştür buruklukların bedenine. Sakin sakin fısıldar bu biçimi: “Ölü denizde rotasız bir gemisin artık” der ve gider tekrardan.
Yanaşılacak sahil var mıdır ki rotasız gemiler için?

IV ) Hayat Olmayana Doğru (10.30 – 10.48 dakika)
Son kez geri döndüğünde gitar, tellerinden dökülen eski zamanların devinimlerinin izidir artık. Sesler birbirinden de uzaklaşır, yavaşça gitardan da uzaklaşırken.Anlaşılan rotasız gemi bir daha ayrılamayacağı o sahile yaklaşmıştır.

şimdi gitar konuşsun..

Advertisements

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: